tänavakivide paigaldus jõgevamaal

Üks põhjustest miks tänavakivid on nii populaarsed on see, et nad kannatavad hästi erinevaid koormusi. Esimese sammuna tuleb tänavakivide paigalduse märkida ära ala, kuhu kivid lähevad ja seejärel teha vastavad mõõtmised. Kaevama asudes tuleks vaadata, kui palju on vaja eemaldada pinnast, et teada saada ka täitematerjali kogus.

Kuidas pinnas ette valmistada

Kindlasti tuleks eemaldada pinnas, mis ei kannata külma – nagu näiteks muld ja savipinnas. Kui sügavalt kaevata sõltub suuresti sellest, kui palju koormust peaks kivitee tulevikus kandma. Killustikukiht ehitatakse tavaliselt autoga kasutamiseks enam-vähem 15-25 cm sügavune ja seal kus autoga ei sõideta kuskil 10-15 cm sügavune. Äärekivide alla peaks ära mahtuma kuskil 10 cm killustikku. Tavaliselt on tänavakivi kõrgus kuskil 20 cm.

Kivitee ala põhja peaks jääma pinnas, mis on mineraalne. See peab olema vett läbilaskva (dreeniva) võimega. Kui ehitad sõiduteed, siis peaks see olema kindlasti kahe kihiline.

Kõige alla läheb killustiku jämedam fraktsioon 16/32 või 32/64 ja selle peale fraktsioon 4/16 või 8/16. Mida suurem on killustiku fraktsioon, seda tugevam ja kandvam jääb ka kandekiht.

Väga hea on arvutada välja ka materjalide kogust, kui tead erinevate materjalide kaalu.

Üks kuupmeeter killustikku kaalub sõltuvalt fraktsioonist 1,3-1,8 tonni, keskmiselt 1,5 tonni

Üks kuupmeeter liiva kaalub 1,5-1,6 tonni

Üks kuupmeeter kruusa kaalub 1,7-1,9 tonni, keskmiselt siis 1,8 tonni

Arvestada tuleb ka sellega, et materjali tihendades selle maht väheneb 10-30%. Tänavakive tellides peaks arvestama kivide kaoga ca 3%, mis tekib kivide lõikamisest.

 

Järgmised etapid tänavakivide paigaldamisel:

  • Äärekivide paigaldus.
  • Killustiku ja liiva paigaldamine
  • Tänavakivide ladumine

Küsi nõu spetsialistidelt, kuidas tänavakivide paigaldus käib. Tänavakivide paigaldus Jõgevamaal

 

Järgnevalt mõned kasulikud nipid mida silmas pidada.

 

-Koht võid kohad, kus tead, et hakatakse tulevikus autoga üle sõitma, seal kasuta sõidutee jaoks mõeldud äärekive. Tavalised kõnnitee omad kipuvad aja jooksul purunema, vahel isegi aastaga.

-Kohad kuhu sajab või koguneb palju vett, näiteks räästaalused on hea puistata liivakihile juurde ka tsementi. Nii ei vii vesi liiva ära ja ka kivid ei vaju.

-Mõistlik oleks kohe paigaldamisel tänavakivide osa äärekividest panna natukene kõrgemale (kuskil 0.5 cm), sest aja jooksul nagunii vajub tee allapoole, see on vältimatu. Nii jääb pind ühtlane.

-Kui ehitad endale kõnniteed siis on hea kasutada kuni 6 cm paksuseid kive. Kui ehitad autoteed, siis seal on soovitatavat kasutada alates 8 cm paksuseid kive.

 

BGM Project OÜ – tänavakivide paigaldus Jõgevamaal.